Product Owner musi mierzyć się z różnorodnymi projektami. Czasem są to systemy oparte o rozwinięte technologie i stawiane z „klocków” jak np. te z Microsoft, gdzie z góry jest określone, jak ma coś wyglądać. Wielokrotnie jednak będziemy pracować na podstawie designów wypracowanych przez UX i UI designerów. W takich przypadkach bardzo pomocne mogą okazać się narzędzia do pracy z designami, które omówię w tym artykule.
Narzędzia przydatne w pracy Product Ownera, gdy pracujesz z designami — szybko przenieś obecną stronę do Figmy lub Adobe XD
Czasem zdarza się, że mamy designera w zespole i może on reagować na każdą potrzebę zespołu lub klienta. Jest to jednak rzadkość — designerzy często dzielą swój czas między projekty i nie zawsze są dostępni, kiedy tego potrzebujemy. Alternatywnie, chcemy rozważyć różne rozwiązania, zanim pójdziemy z czymś do designera, albo niestety nie jest on już dostępny dla zespołu.
W takich przypadkach korzystam z wtyczek do Chrome, dzięki którym mogę zaimportować obecny wygląd strony jako makietę do narzędzia do designowania.
Gdy korzystam z Figmy będzie to Builder.io – Figma to HTML, React, and more
a dla Adobe XD Protoship Teleport
Narzędzia przydatne w pracy Product Ownera, gdy pracujesz z designami — sprawdź rezultat!
Nie zawsze trzeba sprawdzać designów co do pixela, jednak czasem się to zdarza! 😅 Korzystam wtedy z rozszerzenia PerfectPixel by WellDoneCode (pixel perfect) – dzięki niemu mogę wgrać sobie design jako nakładkę na stronę i porównać efekt z designem.
Narzędzia przydatne w pracy Product Ownera, gdy pracujesz z designami — poziom wyżej!
Jeżeli na co dzień pracujesz z designami i chcesz lepiej zrozumieć, jak zostały one zaimplementowane lub gdzie leży problem z ich implementacją, warto poznać, jak działają tzw. devtools w przeglądarkach.
Znalazłam całkiem niezłe video na YT jak z nich korzystać: Chrome DevTools Crash Course – using Chrome ‘Inspector’ for CSS Development
Dopasuj narzędzia do siebie i zespołu
Pamiętaj, że jeżeli nie jesteś UI Design-Product Owner ninja🥷 to nie do Ciebie należy projektowanie interface’u użytkownika! Ja wychodzę jednak z założenia, że poznając te narzędzia i wykorzystując je, mogę podnieść nie tylko swoje kompetencje, ale też ułatwić pracę interesariuszom. A to jest najważniejsze, bo w zasadzie taki jest cel naszej pracy! 🙂
Więcej o narzędziach możesz znaleźć w moich poprzednich wpisach: