with 4 komentarze

“Must have” kompetencji Product Ownera

To pierwszy wpis z serii “Kompetencje Product Ownera”. Jest to bardzo rozległy temat, który wymaga wyjaśnienia wielu kwestii. Przebrniemy “step by step” po wszystkich niezbędnych kompetencjach, żeby umożliwić Ci nie tylko ich poznanie, ale też zrozumienie.  Dlatego dzisiaj zaczynam ten wątek, a w kolejnych tygodniach będę go rozwijać!

Zacznijmy od początku, czyli czym w ogóle są kompetencje?

Wiele osób myśli, że kompetencje to synonim umiejętności. Tak jednak nie jest. Kompetencje zawodowe są pojęciem szerszym i zawierają następujące atrybuty:

  •  wiedzę (wiem co),
  •  umiejętności (wiem, jak i potrafię)
  • postawy i motywacje (chcę i jestem gotów/a wykorzystać swoją wiedzę).

Te elementy składają się na tak zwany „trójkąt kompetencji”, który pokazuje, jakie wymagania (według pracodawcy) należy spełniać, by zajmować określone stanowisko pracy. 

Wszystkie te  trzy atrybuty są konieczne, by dobrze wypełniać swoją rolę. Zresztą pomyśl:

? Niewiele da Ci wiedza, bez umiejętności wykorzystania jej w praktyce (szkoła dobitnie nam to wszystkim pokazała). 

? Posiadanie umiejętności bez wiedzy to działanie krótkodystansowe — dojdziesz do pewnego momentu, ale nie wejdziesz na wyższy poziom. Trochę jak z pływaniem, możesz nauczyć się pływać samodzielnie, ale tylko instruktor wpoi Ci naprawdę dobrą technikę!

?  Podobnie jest z postawą — możesz mieć wiedzę i umiejętności, ale bez chęci ich wykorzystania, stają się one bezużyteczne.

 

Dodatkowo kompetencje dzieli się na miękkie i twarde. 

? Kompetencje miękkie to te, które ułatwiają współpracę z innymi ludźmi. 

? Kompetencje twarde to wiedza i umiejętności specjalistyczne, istotne tylko dla konkretnej dziedziny.

 

Jakie kompetencje Product Ownera są szczególnie ważne?

 

✅ Kompetencje twarde Product Ownera związane m.in. z pozyskiwaniem, analizą i specyfikacją wymagań, analizą i wdrożeniem produktów oraz analizą interesariuszy.

 

Product Owner (Proxy-Product Owner, Analityk Biznesowy itd.) buduje produkty dostosowane do interesariuszy. Dlatego musi dobrze znać charakterystykę stakeholderów, wiedzieć, jak z nimi pracować oraz co zrobić z pozyskanymi od nich informacjami i wymaganiami. To na tym właśnie opiera się tworzenie produktu.

Więcej o tym temacie przeczytasz we wpisie: Jakie kompetencje twarde powinien posiadać Product Owner?

✅ Kompetencje twarde w zakresie umiejętności obsługi narzędzi specyficznych dla branży IT

Każdy zawód wymaga opanowania niezbędnych narzędzi do jego wykonywania. Co oczywiste, Product Owner musi dobrze znać programy stosowane w branży IT. Absolutne minimum to narzędzia do komunikacji i do zarządzania wymaganiami. Jednak jest tego ZNACZNIE więcej i warto w tym obszarze pogłębiać swoją wiedzę, by pracować efektywniej.

Więcej o tym temacie przeczytasz we wpisie: Narzędzia Product Ownera niezbędne w codziennej pracy

✅ Kompetencje miękkie z zakresu współpracy z różnymi interesariuszami (zespołem, klientami, managerem itd.)

Praca Product Ownera to w dużej mierze praca z ludźmi. Około 30 – 50% czasu spędza się na spotkaniach z Interesariuszami. Od Twoich umiejętności współpracy z nimi zależy jakość wymagań, które będą implementowane. Spokojnie, Product Owner nie musi być „labradorem interakcji społecznych” (jak to mówi Janina Bąk). Ja nie jestem!. To coś więcej niż umiejętność zdobywania sympatii, która nie jest najważniejsza w tym obszarze. 

 

Jak to wszystko ogarnąć?!

 

Kompetencje Product Ownera, jakie musi on posiadać, mogą wydawać się na pierwszy rzut oka wysokie, ale…

Tak naprawdę w bardzo wielu zawodach trzeba mieć wiedzę ekspercką. Na pewno też wielu Twoich znajomych posługuje się zwrotami lub terminami ze swojej pracy, których nie rozumiesz…

Podobnie jest z wykorzystywanymi narzędziami.  Większość firm i instytucji korzysta z narzędzi IT i wszyscy sobie z tym doskonale radzą.

A kompetencje miękkie są potrzebne zawsze. I wszędzie. Bez względu na to, czym zajmujesz się na co dzień. 

Jeżeli Twoim głównym problemem w zdobywaniu nowych kompetencji jest chroniczny brak czasu, koniecznie przeczytaj mój artykuł “Jak znaleźć czas na rozwój kompetencji? 

Jeżeli chcesz sobie tę drogę ułatwić zapraszam Cię do Szkoły Product Ownera! 

 

ROADMAPA

 

Tak, jak mówiłam na początku — temat kompetencji Product Ownera jest bardzo rozległy. Istnieje wiele zagadnień, które trzeba poruszyć i zrozumieć. 

 

Myślę, że Roadmapa, czyli taki plan działań czytelnie pokaże Ci, co Cię czeka!

 

Kompetencje Product Ownera - PDF do pobrania

 

Z planem działania wszystko wydaje się łatwiejsze! Jeśli masz pytania — pisz do mnie w komentarzu!

 

 

 

Spodobało się? Podziel się!

4 Odpowiedzi

  1. […] W dzisiejszym artykule szczegółowo opowiem o kompetencjach twardych Product Ownera. Przypominam też, że jest to kolejny post z serii  „Jakie kompetencje powinien mieć Product Owner?”. […]

  2. […] narzędzi Product Ownera  koniecznie musiał znaleźć się w mojej serii wpisów pt. „Jakie kompetencje powinien posiadać Product Owner?”. Bez niego czułabym się tak, jakbym uczyła Cię wiosłowania… bez […]

  3. […] Jakie kompetencje powinien mieć Product Owner? […]

  4. […] W dzisiejszym artykule szczegółowo opowiem o kompetencjach twardych Product Ownera. Przypominam też, że jest to kolejny post z serii  „Jakie kompetencje powinien mieć Product Owner?”. […]

Zostaw Komentarz