Dołącz do 8 edycji programu i:

Stań się Product Ownerem, który wiedzę, kompetencje i procesy ma w jednym palcu i systematycznie buduje swoją pozycję eksperta.

Dołącz do 2 edycji programu i:

Zyskaj przewagę w swoich projektach, dzięki sztucznej inteligencji.

Kim jest Proxy Product Owner?

Rola Product Owner’a związana jest bezpośrednio ze Scrumem. Jak sama nazwa wskazuje, jest on “właścicielem produktu”. Jednak często w firmach typu Software House rola ta występuje, a “książkowo” nie ma sensu! Bo Product Owner jest właścicielem produktu (jak sama nazwa wskazuje), a pracując u podwykonawcy wpływu na produkt nie mamy. Jesteśmy wtedy proxy Product Ownerami. 

Ale może jednak od początku.

 

Kim więc jest Product Owner?

  • jest jedyną osobą uprawnioną i odpowiedzialną za zarządzanie backlogiem produktu,
  • jest odpowiedzialny za tworzenie wizji produktu,
  • priorytetyzuje prace nad produktem,
  • jest właścicielem budżetu.

 

Jak mówi Scrum Guide, Product Owner może przekazać część swoich obowiązków i odpowiedzialności innym osobom. Nadal jednak pozostanie odpowiedzialny za ostateczne wyniki. 

W klasycznym software house wewnętrznie rola Product Ownera nie będzie występowała. PO będzie zawsze po stronie klienta (nawet jeżeli nie zdaje sobie z tego sprawy). Przecież budżetem zawsze będzie zarządzał klient. Priorytetami często też. 

Taką rolę, w książkowym ujęciu, pełnić możesz w firmie produktowej (czyli takiej, która posiada i rozwija swój własny produkt) lub, jak już wspomniałam, po stronie klienta. 

Kim więc jest osoba, której oddelegowana zostaje znaczna część zadań i odpowiedzialności Product Ownera?

Często taka rola nazywana jest Proxy-Product Owner, a więc “pośrednik”.  

 

Może on brać na siebie:

  • zarządzanie backlogiem,
  • przekazywanie i realizowanie wizji produktu,
  • asystowanie w priorytetyzacji, bazując na doświadczeniu swoim i zespołu, metrykach zaimplementowanych w produkcie, itp. ,
  • zarządzanie komunikacją między PO, a zespołem .

Tak więc, w praktyce, będzie odpowiedzialny za: 

  • zbieranie wymagań, opisywanie ich w narzędziu, jakiego używa zespół i potwierdzanie ich z biznesem,
  • komunikację, refinement i estymację zadań z zespołem,
  • facylitację komunikacji w przypadku niejasności i pytań,
  • analizę możliwych rozwiązań pojawiających się problemów. 

 

Na czym warto się skupić, jeżeli pracujesz jako proxy Product Owner? 

Tworzenie standardów – np. dla opisu user stories i bugów (jeżeli nie masz na tyle doświadczonego testera w zespole). Zadbanie o uwspólnienie standardów dla wszystkich może być wyzwaniem, ale w długim okresie owocuje niezwykłymi rezultatami.

Tworzenie procesów – brzmi niesamowicie nudno i “korpo”, ale warto się nad tym również pochylić. Rezultaty są podobne jak przy tworzeniu standardów, ale na szerszą skalę i zazwyczaj potrzebują jeszcze więcej czasu. Zmiana / wprowadzanie nowych procesów wymaga zmiany sposobu działania wielu osób, nie może być więc to łatwe do zrobienia 😉 

Checklisty – pomogą Ci we wprowadzaniu jednego i drugiego. Pozwolą Ci również pamiętać o wszystkich Twoich drobnych zadaniach, które na siebie bierzesz. 

Zadbaj o obie strony. Zespół ma mieć niezbędne informacje potrzebne mu do pracy, a klient ma być na bieżąco informowany o postępie prac.

Zadbaj o komunikację w obie strony – zarówno do klienta, jak i do zespołu. Szczególnie tę niewygodną – problemy zawsze wyjdą na jaw, prędzej czy później.Dobrze, żebyś w takich okolicznościach zachowywał się odpowiedzialnie. 

Nie bądź generatorem problemów – bądź generatorem rozwiązań – gdy pojawia się problem, od razu siądź do opracowywania możliwych sposobów rozwiązania wraz z rekomendacją dla jednego z nich. Pamiętaj, że nie musisz robić tego samodzielnie! Praca zespołowa przy rozwiązywaniu problemów jest konieczna.

 

Rola proxy-PO nie jest łatwa, ale występująca często, zwłaszcza w software house. Odpowiedzialność jest duża, a władzy jest niewiele 🙂  Przy dobrej relacji z klientem pozwala jednak rozwinąć skrzydła. Pokazując klientowi uporządkowany system, zorganizowanie i procesy decyzyjne oparte na danych, możesz zyskać jego zaufanie i dużo swobody. 

Na koniec chciałam Ci polecić dodatkową lekturę 🙂 Wpis Hani Wesołowskiej z AnalizaIT.pl “Nie proś więcej o podwyżkę”. Nawet jeżeli bezpośrednio się jeszcze do Ciebie nie odnosi, da Ci pogląd na to, jak myśli Twój pracodawca.

 

8. edycja Szkoły Product Ownera już trwa! 

Obecnie nie możesz już dołączyć, ale możesz pobrać Roadmapę rozwoju, dołączyć do newslettera i być na bieżąco? 👉 Pobieram roadmapę

Stań się Product Ownerem, który ma wiedzę, kompetencje i procesy w jednym palcu, systematycznie budując swoją pozycję eksperta.

Wyobraź sobie, że:

  • Skutecznie komunikujesz się z zespołem i interesariuszami,
  • Organizujesz pracę tak, by osiągać świetne wyniki bez chaosu,
  • Budujesz procesy, które ułatwiają codzienne wyzwania i chronią Twój czas.

W 12 tygodni możesz nauczyć się:

1️⃣ Zyskasz pewność siebie i pozycję eksperta – wyróżnisz się w teamie jako lider produktów z wizją.
2️⃣ Zaoszczędzisz czas i zwiększysz efektywność – dzięki kuloodpornym procesom i skutecznym metodom zarządzania wymaganiami.
3️⃣ Będziesz mieć czas na rozwój – koniec z pracą po godzinach, zacznij działać efektywnie!

To wszystko w Szkole Product Ownera.

Już ponad połowa kursantów osiągnęła swoje cele zawodowe – Ty możesz być kolejną osobą, która zmieni swoje życie zawodowe!kliknij: https://szkolaproductownera.pl/

Podaj dalej:

💌Stań się Product Ownerem, który wiedzę, kompetencje i procesy ma w jednym palcu i systematycznie buduje swoją pozycję eksperta.

  • 👉Skutecznie komunikuj się z zespołem i interesariuszami,
  • 👉Organizuj pracę tak, by osiągać świetne wyniki,
  • 👉Buduj i wdrażaj działające procesy, które ułatwiają Twoją pracę.

Warto przeczytać: