with 8 komentarzy

Gdy stawiałam swoje pierwsze świadome kroki jako analityk biznesowy, szukałam tych najlepszych, od których warto było się uczyć.

Lata minęły i z częścią z tych osób zostałam, inni pojawili się w międzyczasie.

Poniżej moja subiektywna lista najlepszych specjalistów, którzy osiągają mistrzostwo w swojej dziedzinie, a równocześnie powszechnie dzielą się wiedzą na bardzo wysokim poziomie.

Lista jest przedstawiona alfabetycznie i zachęcam do obserwowania każdej z tych osób/grup, bo można się od nich wiele nauczyć.


Michał Bartyzel był programistą, a dziś jest konsultantem i autorem “biblii” dla analityków biznesowych: “Oprogramowanie szyte na miarę. Jak rozmawiać z klientem, który nie wie, czego chce”. Michał jest bardzo szczery w swojej komunikacji, dzieli się swoimi porażkami (niewielu to potrafi, szacun, Michał!) i twardo stąpa po ziemi znając realia “adżajla” w praktyce. Nadal staram się być na bieżąco z jego blogiem.

 

Kamila Gawrońska zaczynała karierę jako tester, dziś pełni rolę analityka biznesowego i product ownera. Poznałyśmy się przelotnie już parę lat temu, ale pandemia i akcja #30devstories zmieniła naszą relację znacząco (ustawiając mnie w  roli wiernego słuchacza/podglądacza). U Kamy na Instagramie jej InstaStories to samo mięcho, a jej seria #tozależy jest obecnie jednym z moich priorytetów tygodnia.

 

Krzysztof Owsiany jest programistą, więc wchodząc na jego bloga można się poczuć zmieszanym. Ale pozory mylą 😉 Krzysztof wysyła bardzo wartościowy newsletter o metodzie EventStormingu (Szkoła EventStormingu), który w samych konkretach wykłada z czym to się je.

 

Monika Perendyk jest niezwykle doświadczonym analitykiem, prowadzi bloga, szkolenia i jest  współzałożycielką i prezesem Stowarzyszenia Inżynierii Wymagań, współtwórcą i wykładowcą na Studiach Podyplomowych na Politechnice Warszawskiej i pewnie jeszcze w nocy superbohaterką, ale tego nie wiem na pewno 🙂
KIWAB (której współorganizatorem również jest Monika) była pierwszą konferencją, na jaką poszłam wchodząc do “wielkiego świata IT”, a materiał z konferencji przerabiałam przez kolejne parę miesięcy…

 

Hanna Wesołowska nie mogła się nie znaleźć w tym zestawieniu. Hania prowadzi jednego z najstarszych i najbardziej obszernych blogów o analizie biznesowej w Polsce. Dziś to oczywiście więcej niż blog – to też treści na YouTube i kursy online. Sama parę lat temu skorzystałam z jej kursu 🙂 

 

Michał Wolski to drugi “dinozaur” blogowy w zestawieniu – jego blog to kopalnia wiedzy! Michał jest bardzo merytoryczny i ustrukturyzowany, dlatego jego treści do mnie trafiają. Poza blogiem Michał prowadzi też webinary i kursy online. Jeżeli planujesz poznanie UML’a,to chyba nie ma lepszego szkolenia niż to prowadzone przez Michała, gdzie osobiście sprawdza zadania domowe kursantów!

 

Zespół Product Vision skupia się na Product Managemencie, który bardzo interesuje analityka biznesowego. W zależności od organizacji te kompetencje mniej lub bardziej na siebie nachodzą. Blog prowadzony jest przez doświadczonych specjalistów, dostarczających bardzo wysokiej jakości materiały – zarówno te płatne jak i te bezpłatne.

 

Czy jest ktoś, kogo Twoim zdaniem zabrakło w tym zestawieniu?

Spodobało się? Podziel się!

8 Odpowiedzi

 1. Mateusz
  | Odpowiedz

  A gdzie Andrzej Krzywda czy Mariusz Gil 🙂 ?

  • Natalia Cholewa
   | Odpowiedz

   Zacne osoby, absolutnie się zgadzam 🙂

 2. Michał
  | Odpowiedz

  Dziękuję za polecenie. Znalazłem się w świetnym towarzystwie.

 3. Hania
  | Odpowiedz

  Dziękuję Natalia 🙂

 4. Monika Perendyk
  | Odpowiedz

  Dziękuję za polecenie 🙂

 5. Szymon
  | Odpowiedz

  Polecę skromnie swojego bloga i ostatni post jaki na nim się pojawił 🙂 https://analizowac.pl/zbieraniewymagan/zbieranie-wymagan-biznesowych/

 6. Dziękuję 🙂

  • Natalia Cholewa
   | Odpowiedz

   Michał, to ja dziękuję 🙂

Zostaw Komentarz