Czy Jira to najlepsze narzędzie do zarządzania wymaganiami?
Nie 😉
Ale to trochę jak z demokracją – czy jest idealna?
Nie 😉
Czy znasz lepszy system?
Nie 😉
Otóż to…
Jira jest jednym z najpopularniejszych narzędzi do zarządzania wymaganiami w branży. Można jej używać praktycznie od razu w najprostszej formie, ale można się zagłębić i korzystać z wielu różnych dodatkowych funkcjonalności.
Jeżeli jesteś początkującym zacznij od drobnych kroków – zobacz jak możesz ułatwić sobie pracę w sprincie i jak uporządkować backlog.
- naucz się tworzyć statusy i stwórz nowe tablice w Jira, żeby wyświetlić tylko to co potrzebujesz
- dostosuj swoją tablicę scrumową, żeby Tobie i Twojemu zespołowi pracowąło się lepiej
- naucz się skrótów klawiszowych, żeby przyspieszyć swoją pracę
Jeżeli Jirę znasz trochę lepiej – spróbuj poszaleć z zaawansowanym wyszukiwaniem i JQL.
- znajdź nowe bugi z ostatnich 3 dni
- znajdź stories z backlogu, które wciąż czekają na estymację a są już do niej gotowe
- zapisz to query, udostępnij innym i dodaj do ulubionych 😉
Atlassian (twórca Jira) ma niezłą dokumentację, więc jak już wiesz czego szukać (bugi stworzone w ostatnich dniach), możesz tam poszukać wskazówek.
Moje początki z Jira
Może wiesz lub nie, ale mnie Jira w pierwszych dniach nowego projektu przerosła. Byłam przerażona, bo zupełnie różniła się od tego, do czego byłam przyzwyczajona (AzureDevOps).
Po długim i ciężkim dniu walki w projekcie, z bardzo, bardzo wymagającymi interesariuszami i narzędziem, którego nie znam miałam dosyć. Dobrze, że to był piątek!
W poniedziałek zjawiłam się w pracy wcześniej niż zwykle i wiedziałam, że mam przed sobą 3 godziny zanim w biurze pojawią się pierwsze osoby. Tyle wystarczyło, żeby na spokojnie poukładać sobie co, gdzie i jak. Oczywiście nadal byłam zielona, ale przynajmniej wiedziałam jak spośród 17 tablic znaleźć tą, na której pracował zespół (i to bez oszukiwania w postaci zapisanego linku 😉).
3 kroki do oswojenia Jiry:
- Oswój się z nawigacją – tak, możesz mieć zapisane linki do wszystkiego, ale to nie ułatwia Ci poznania narzędzia. Zorientuj się jak przechodzi się między Jirą a Confluence, jak wejść w wyszukiwanie, jak przejść do zapisanych filtrów, jak wybrać tą tablicę którą chcesz.
- Poznaj rodzaje i hierarchię zadań (issue) – standardowo masz Epic – Story – Subtask. A może korzystasz też z tasków (zadań) ? A może jeszcze z czegoś? Konfiguracji jest w zasadzie nieskończenie wiele, ważne, żeby konfiguracja projektu w którym aktualnie pracujesz była dla Ciebie jasna. Zapoznaj się również z nawigacją między zadaniami.
- Naucz się wyszukiwać. To o czym pisałam już we wstępie. Jeżeli zajmujesz się wymaganiami w projekcie to koniecznie musisz nauczyć się zaawansowanego wyszukiwania i zapisywania filtrów. Uwierz mi, ułatwi Ci to Twoją pracę .
Jirę należy znać 😎
Z Jiry trzeba korzystać 😎
Jak w pełni czerpać z możliwości, które daje? 😎
Zapisz się na mój newsletter, a wszystko Ci opowiem 😉
>> Kliknij w link <<<