with Brak komentarzy

Czy można dostać pracę w IT bez doświadczenia w branży?

Oczywiście, że można, ale odniesienie sukcesu zależy od wielu czynników! Przede wszystkim od Twojej motywacji i otwartości na zdobywanie nowej wiedzy. Trzeba mieć też wiarę w siebie i nie poddawać się przez byle przeszkodzie.

Branża IT nie jest hermetycznym słoikiem, do którego nie można się dostać. Wiedza o procesie wytwórczym oprogramowania jest teraz dość popularna. Jedyny problem polega na tym, że w czeluściach internetu ciężko dokopać się do wiarygodnej i sprawdzonej wiedzy.

Dlaczego coraz trudniej jest osobom bez doświadczenia wejść do świata IT? 

Nie jest łatwo wejść do branży z kilku powodów.

Po pierwsze, ten sektor szybko się rozwija i wymagania stale rosną. Jeszcze parę lat temu zawód Product Ownera / Analityka Biznesowego był całkowicie niszowy i niewiele firm korzystało z takiego wsparcia. Dobrze pamiętam swoje własne początki, gdy jako osoba spoza branży IT (jestem po biologii na UJ) obejmowałam stanowisko Product Ownera i ta rola była nowością nie tylko dla mnie, ale też dla doświadczonych programistów w zespole.?

Obecnie jest to bardzo powszechne stanowisko i naprawdę wiele zespołów pracuje z Analitykami, Analitykami Biznesowo-Systemowymi, Product Ownerami i Proxy Product Ownerami (te role różnią się między sobą, ale nadrzędnym celem każdej jest wspieranie zespołu pod względem wymagań i dlatego często nazwy tych stanowisk są stosowane zamiennie). W związku z tym, kompetencje Product Ownera są już ustrukturyzowane — istnieją pewne standardy i utrwalone praktyki (te dobre i złe).

W konsekwencji, w rekrutacjach na stanowisko juniorskie mają szansę tylko ci kandydaci, którzy posiadają już część wymaganych kompetencji. I tu z pomocą przychodzę ja i mój kurs “Szkoła Product Ownera”!?

 

Mój autorski kurs — Szkoła Product Ownera jest zbudowany na moim kilkuletnim doświadczeniu zawodowym oraz mentoringu, który był początkiem przygody w uczeniu innych!

Już za chwilę wystartuje jego trzecia edycja! Do tej pory moje szkolenie ukończyło ponad 100 osób, które często informują mnie o swoich sukcesach.

? Rozpoczęciu kariery Junior Product Ownera!

? Zmianie wykonywanej zawodowej roli lub awansie!

? Wdrożeniu całkowicie nowych rozwiązań, które “robią” robotę PO!

Moi kursanci (między innymi specjalistka branży logistycznej,  szef sprzedaży w branży samochodowej, asystentka w sektorze publicznym itp.) są najlepszym dowodem na to, że wejście do świata IT jest możliwe! Dzięki kompetencjom zdobytym w kursie Szkoła Product Ownera dostali swoją pierwszą pracę!

Nie chciałbym jednak tworzyć utopijnej wizji, że każdy, kto kończy SPO dostaję posadę Junior Product Ownera. Ludzie, którym się udaje, musieli naprawdę solidnie się zaangażować. Jestem z nich TAKA dumna!?

 

Jakie kompetencje można zdobyć w kursie Szkoła Product Ownera?

Lubię się uczyć i standaryzować. Podoba mi się teoretyczna wiedza, bo wszystko w niej jest logiczne i uporządkowane. Jednak w rzeczywistości widzę, że teoria często mija się  z praktyką. Dlatego stawiam na praktyczną stronę wszystkiego, czego się uczę. Takie podejście  towarzyszy mi też w kursie Szkoły Product Ownera.

  • Oczywiście, że jest w nim trochę teorii, ale są to niezbędne fundamenty, które pozwalają na pełne zrozumienie treści.
  • Znaczna część materiałów i nauki ma podejście praktyczne!
  • Cały kurs podzieliłam na moduły, które zawierają określoną dawkę wiedzy.
  • Po każdym module przewidziałam pracę domową.
  • Praca domowa to szansa na wykorzystanie wiedzy w praktyce.
  • Moi kursanci otrzymują niezbędne materiały do wykonania zadań.
  • Łączymy się „na żywo”, by omówić pojawiające się pytania i problemy.
  • Każde zadanie jest przeze mnie sprawdzane — zależy mi, by wszyscy uczestnicy kursu ukończyli go z pełnym zrozumieniem i wiedzą.

 

Na jakie wsparcie mogą liczyć uczestnicy kursu Szkoła Product Ownera?

  • Uczestnicy kursu Szkoła Product Ownera otrzymują nielimitowany dostęp do materiałów video, które znajdują się na specjalnej platformy kursowej.
  • Kursanci dostają materiały dodatkowe powiązane z aktualnie przerabianym tematem.
  • Co dwa tygodnie spotykamy się na żywo i wtedy odpowiadam na wszystkie możliwe pytania.
  • Przez cały okres trwania kursu (3 miesiące) mój czas należy do moich kursantów. Oznacza to, że uczestnicy mogą dowolnie zadawać mi  pytania, cpisać na grupie lub w mailu do mnie. Żadne pytanie nie pozostanie bez odpowiedzi!
  • Osobiście sprawdzam zadania domowe wszystkich kursantów i publikuję wnioski dotyczące ogółu prac- na co zwracać uwagę, z czym był  największy problem i uzasadnienie, dlaczego dane podejście nie jest prawidłowe. W konsekwencji wiadomo, jak zadanie powinno być rozwiązane.
  • Kursanci mają również dostęp do wszystkich materiałów z poprzednich edycji.

Dlaczego kurs Szkoła Product Ownera jest dobrą inwestycją?

Kilka lat temu samodzielnie uczyłam się zawodu Product Ownera. Nie było mi łatwo, ale jeszcze nigdy nie żałowałam tych zarwanych nocek. Przeszłam solidną “szkołę” i wiem, czego potrzebują osoby, które dopiero startują w tej branży.

  • Mam wieloletnie doświadczenie i w kursie uczę tylko tego, co sprawdza się  w tej pracy.
  • Wiem, jakich kompetencji potrzebuje osoba spoza branży IT. Chcę dać Ci nie tylko wiedzę jak dostać pracę, ale też jak poradzić sobie później na tym stanowisku!
  • Cały czas pracuję w projektach i równocześnie szkolę innych.
  • Nieustannie rozwijam swoje kompetencje szkoleniowe i nieskromnie powiem, że jestem w tym dobra. Skąd to wiem? Na kurs zapisują się koledzy, koleżanki i drugie połówki moich współpracowników!
  • Dostaję masę pozytywnej informacji zwrotnej od moich kursantów! Zobacz kilka opinii poniżej lub wejdź na mój profil na LinkedIn.

Chcesz dowiedzieć się więcej?

Kto pyta — nie błądzi! Zachęcam Cię do zgłębienia wiedzy na temat mojej Szkoły Product Ownera oraz mnie samej! Podlinkowałam Ci kilka miejsc, z których dowiesz się więcej:

Spodobało się? Podziel się!

Zostaw Komentarz